czyli o klawiszu z zza wody...
Blog > Komentarze do wpisu

System więziennictwa UK...

Od ogółu do szczegółu...
 
5 kategorii więzień:
A oraz B to więzienia o zaostrzonym rygorze, tzw. więzienia w więzieniu
C to więzienie o nie zaostrzonym rygorze
D to więzienie otwarte, gdzie więźniowie mają prawo do pracy poza obszarem więzienia, ale na noc wracają do zakładu
Zakłady dla młodocianych przestępców dla ludzi od 18go do 21go roku życia 
 
Więzienie w którym ja pracuję to więzienie kategorii C. Trafiają tu wszyscy którzy zostali uznani za nie bardzo niebezpiecznych lub nie posiadających środków potrzebnych na zorganizowanie ucieczki. Czyli... gwałciciele, mordercy, złodzieje, handlarze narkotyków itp itd.
 
Więzienie dzieli się na jednostki. W każdej jest 120 więźniów i 4 strażników na zmianie. Cel jest od 60 do 120 w zależności czy cele są podwójne czy pojedyncze. W nowych jednostkach wszystkie cele są pojedyncze z węzłem sanitarnym. W starszych prysznice są na korytarzu, a w celi znajduje się zlew i toaleta.
 
Dzień w więzieniu zaczyna się o 8.10 rano gdy otwierane są cele i więźniowie wypuszczani są do pracy lub do szkoły. Wracają do swoich jednostek około 12tej, wydawane są im posiłki, a następnie zamyka się ich w celach, aby strażnicy mogli mieć przerwę lub zmienić się z drugą zmianą. Po południu historia się powtarza, a gdy więźniowie powrócą wydaje im się kolejny posiłek i tzw. paczkę śniadaniową. Wieczorem mają czas dla siebie, czyli wypuszcza ich się z cel i mogą pograć w bilarda, ping ponga lub po prostu pobyć poza celą. Ponownie zamyka się ich przed ósmą wieczorem i zostają w celi do 8.10 następnego dnia.
Oprócz pracy i szkoły mają dostęp do opieki zdrowotnej, kaplicy, siłowni, kursów (jest ich pełna gama, po to żeby mogli się zresocjalizować). Zajęć jest sporo, bo najgorsze co może być to grupa znudzonych więźniów, wtedy ich rozrywką staje się wszczynanie bujek i powodowanie zamętu na jednostce. 
 
System więźniennictwa działa na zasadzie kija i marchewki. Im lepiej zachowuje się dany więźnień tym więcej mu wolno i więcej przywilejów otrzymuje. Gdy więźnień nie zachowuje się poprawnie jest pozbawiony wszystkiego. Otrzymuje więzienne ubranie, szary dres, niebieską koszulkę z krótkim rękawem i tramki, a w celi spędza 23 godziny na dobę. Jedyne co mu wolno to wykonać 1 telefon dziennie, wyjść na spacerniak, słuchać radia lub czytać książki.
Gdy zachowuje się ciut lepiej otrzymuje status więźnia standardowego. Może wtedy posiadać telewizor, własne ubranie i spędzać poza celę o wiele więcej czasu. Do tego ma prawo do większej ilości wizyt i zrobienia zakupów w sklepiku więziennym.
Gdy zachowuje się wzorowo ma prawo do maksymalnej ilości przywilejów, własne ubrania, 3 wizyty w miesiącu, o wiele więcej finansów na zakupy w sklepiku, przedterminowe zwolnienie i mieszkanie w jednostce dla więźniów uprzywilejowanych. Zwykle są to jednostki o wyższym standardzie z prysznicem w celi i pracujące według trochę innych zasad. Powiedzmy, że bardziej na luzie, bo atmosfera nie jest aż tak napięta. 
 
Można powiedzieć, że system działa, ale tylko w przypadku gdy ktoś chce się zresocjalizować. Siłą rzeczy gdy nie chce, bo woli żyć niezgodnie z prawem to żadna siła go do tego nie zmusi.  
 
Nie wiem co jeszcze. Może to, że praca strażnika więźniennego to jak bycie... siostrą, matką, niańką, lekarzem, spowiednikiem, kołem ratunkowym, pomocną dłonią i łącznikiem ze światem zewnętrzym. Strażnicy to Ci którzy rozwiązują problemy, łagodzą konflikty, a i jak trzeba wymierzają karę za łamanie regulaminu. 
 
Branoc... 
poniedziałek, 12 stycznia 2009, versatile_woman

Polecane wpisy

  • Sposoby radzenia sobie ze stresem...

    jedni idą się napić. Piją tak długo, aż zapomną co jest źródłem stresu. Inni duszą to w sobie, a później płaczą w samotności. Kolejni mówią o tym, opowiadają o

  • No i się doczekałam...

    Zdjęcie z ostatniego dnia szkolenia. :)

  • Jednostka numer 5...

    Chwilowo, chociaż mam nadzieję, że na stałe, przydzielono mnie do jednostki numer 5. Po krótce jednostka numer 5 to najmniej zdyscyplinowana jednostka w całym w

Komentarze
2009/01/13 02:03:00
Dziękuje i prośba.... czy mogę ten tekst wykorzystać na forum o tematyce więziennej??
-
2009/01/13 23:01:15
Dzisiaj mam nieco wiecej czasu to podpytam na temat wątpliwości
Piszesz o 5 kat.więzienia ABCD a piąte?
"C. Trafiają tu wszyscy którzy zostali uznani za nie bardzo niebezpiecznych lub nie posiadających środków potrzebnych na zorganizowanie ucieczki. Czyli... gwałciciele, mordercy, złodzieje, handlarze narkotyków itp itd."
To Kto w takim razie przebywa w A i B?
Jak często można się kąpać?
"Dzień w więzieniu zaczyna się o 8.10 rano gdy otwierane są cele i więźniowie wypuszczani są do pracy lub do szkoły"
Mordercy i gwałciciele też ?
Czy mają tez przepustki?
"Do tego ma prawo do większej ilości wizyt i zrobienia zakupów w sklepiku więziennym."
Ja wiele jest tych odwiedzin w miesiącu?
"o wiele więcej finansów na zakupy w sklepiku,"
Od kogo te finanse?
"Można powiedzieć, że system działa, ale tylko w przypadku gdy ktoś chce się zresocjalizować. Siłą rzeczy gdy nie chce, bo woli żyć niezgodnie z prawem to żadna siła go do tego nie zmieni"
W PL ma to niewielkie znaczenie........
A Ktos taki jak wychowawca?
-
2009/01/13 23:25:58
Ad. powyżej... proszę podaj mi adres tego forum. Poczytam, a potem dam Ci odpowiedź. :)

Piszesz o 5 kat.więzienia ABCD a piąte?
- Młodociani przestępcy.
"C. Trafiają tu wszyscy którzy zostali uznani za nie bardzo niebezpiecznych lub nie posiadających środków potrzebnych na zorganizowanie ucieczki. Czyli... gwałciciele, mordercy, złodzieje, handlarze narkotyków itp itd."
To Kto w takim razie przebywa w A i B?
- Terroryści i wszyscy Ci których stać na zorganizowanie ucieczki czyli Ci którzy mają wpływowych znajomych i bogate rodziny.
Jak często można się kąpać?
- Codziennie.
"Dzień w więzieniu zaczyna się o 8.10 rano gdy otwierane są cele i więźniowie wypuszczani są do pracy lub do szkoły" Mordercy i gwałciciele też ?
- W więzieniu każdy jest traktowany jednakowo, więc odpowiedź brzmi TAK.
Czy mają tez przepustki?
- Jak zasłużą to tak. Wszystko zależy od tego za co są w więzieniu i jak się zachowują.
"Do tego ma prawo do większej ilości wizyt i zrobienia zakupów w sklepiku więziennym." Ja wiele jest tych odwiedzin w miesiącu?
- Pomiędzy 2 a 4.
"o wiele więcej finansów na zakupy w sklepiku," Od kogo te finanse?
- Jeżeli pracują lub uczęszczają do szkoły zarabiają. Tygodniowo pomiędzy 3 a 18 funtów.
"Można powiedzieć, że system działa, ale tylko w przypadku gdy ktoś chce się zresocjalizować. Siłą rzeczy gdy nie chce, bo woli żyć niezgodnie z prawem to żadna siła go do tego nie zmieni"
W PL ma to niewielkie znaczenie........
A Ktos taki jak wychowawca?
- Nie ma wychowawcy jest osobisty oficer (Personal Officer). Na jednego oficera przypada 20 więźniów.
-
2009/01/14 10:22:34
Jestem osoba czekającą na kogoś, kto jest po tamtej stronie.
Przez długich 40lat swojego życia, nie miałam kontaktu z tematem.
Skoro juz stało sie to co się stało, chłonę w tym temacie wszystko, również porównuje to co jest tu i to co jest w innych krajach.
Forum o którym mówię jest właśnie dla takich osób jak ja.
naszwyrok.mojeforum.net/index.php
Jeżeli zgodzisz sie na wykorzystanie tekstu, mogę podac źródło lub nie.
A może chciałabyś porozmawiać z nami na nim.
-
2009/01/19 13:11:55
bnjk - zalogowałam się na forum i poczytałam... jeżeli chcesz to korzystaj z mojego bloga. Nie mam nic przeciwko żebyś podała źródło. Mam nadzieję, że w jakimś stopniu moge pomóc. Jeżeli masz jakieś pytania... pytaj.
Pozdrawiam cieplutko... M.
-
2009/01/19 20:38:47
Pomóc....... raczej nie, bo to zupełnie dwa różne światy w tym temacie. Traktuję to raczej jako ciekawostkę jak jest w innych krajach.
Dziękuję.
-
2009/03/11 17:07:00
Dzien dobry mam pytanie bo sam zamierzam sprobowac jako klawisz w anglii gdyz w polsce pracuje w tym zawodzie narazie dopiero rok. Chcialbym wiedziec ile trzeba pracowac i przebywac w anglii zeby moc kanydowac do pracy mundurowej? jedni twierdza ze rok inni 3 a jeszcze inni 5 lat. I trzeba miec obywatelstwo czy wystarczy rezydent? Bede wdzieczny za pomoc- z gory dziekuje
-
2009/03/11 23:20:08
hubzini - 3 lata wystarczą. Potrzeba udokumentowny 'staż pracy', nie ważne gdzie, ale potrzebne są papiery, że przebywa się w Anglii od 3 lat. Do tego numer ubezpieczenia, paszport, zaświadczenie o niekaralności z PL i jeszcze parę innych dokumentów. Szczegóły są na stronie www.hmprisonservice.gov.uk/lookingforjobs/
Pozdrawiam
M.
-
2013/03/18 17:10:12
hej mam takie male pytanie bo wlanie sam znalazem sie w anglii i szukam tu lepszego zycia mam 10 letnie doswiadczenie w pracy jako wieziennik i czy od ostatniego wpisu na blogu w sprawie tych 3 lat pobytu w anglii cos sie zmienilo? chodzi mi o to czy jako nowy na wyspach mam jaka kolwiek szanse na prace w mundurowce z moim doswiadczeniem ?
-
2015/03/22 23:03:49
co moze byc powodem ze ktos nie dzwoni z tamtej strony od paru dni,w pierwszym dniu pobytu zadzwonil a teraz od paru dni cisza.piszesz ze1 telefon dziennie to swiete prawo
-
2017/05/17 17:23:29
Mam pytanie czy jest możliwe że więzień przy końcu wyroku może na przepustkę przyjechać po za granicę UK. Odwiedzić dzieci czy rodzinę